Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Anunțuri ale Administratorilor și Moderatorilor
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Postby Admin » 22 Jan 2012, 17:03

MateInfo.Net Badge


Image



User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Postby Admin » 26 Aug 2012, 16:49

Tocmai am făcut Upgrade de la versiunea 3.0.10 la versiunea 3.0.11, lansată ieri, 25.08.2012.

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Postby Admin » 03 Feb 2015, 05:05

  Admin » 22 Jan 2012, 17:03   wrote:
MateInfo.Net Badge


Image


Test

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Postby Admin » 03 Feb 2015, 05:11

  Admin » 03 Feb 2015, 05:05   wrote:Test



Quote again !
Trebuie să şterg manual citarea anterioară.

De 3 ani se pregăteşte lansarea lui 3.1.
Dacă tot am trecut ieri la phpBB 3.1.3 (de la 3.0.12) speram să fi rezolvat ei şi chestia asta .. şi vreun editor vizual.
Dar o să le fac eu la fel cum am făcut la forumurile din "Reţeaua MateInfo" :
http://www.mateinfo.net/net/forums/

Astă toamnă au trecut repede prin versiuni (anunţate "stabile", ce-i drept). Eu totuşi am aşteptat. A fost 3.1.0, apoi 3.1.1, pe urmă 3.1.2 .. iar ieri au lansat versiunea (stabilă, nu "de teste") 3.1.3. Dar ceea ce m-a determinat pe mine cel mai mult să fac trecerea asta acum a fost introducerea EXTENSIILOR (.. fiindcă experienţa de la Drupal dar mai ales de la WordPress, cu plugin-urile - adică tot extensii - mi-a arătat cât de folositoare pot fi - cele care nu sunt NOCIVE din start - şi cât de mult simplifică munca...)

Multe lucruri au dispărut ... Nu-i vorbă, le refac (dar nu le mai refac pe toate).
În plus nu mai trebuie să mai stau atât, acum am tot codul scris, trebuie doar să-l copiez.

Am preferat să iau TEMA (Style) de la capăt, cea de bază (ProSilver) ...
... şi am făcut ca şi "Child-Theme" pe ProSilver Special Edition (adică pe cea pe care o foloseşte şi phpBB.com). Înainte modificasem "puternic" pe ProSilver (după ce acum 3 ani renunţasem la Avalon, care era construită pe structura subSilver2, pe care comunitatea phpBB a abandonat-o, practic. Cum am auzit atunci de asta, că vor abandona a doua temă "de bază", m-a şi apucat să trec la ProSilver şi să o modific pe parcursul multor luni de zile)

Acum au introdus EXTENSIILE. Asta e un lucru FOARTE important (.. ca şi plugin-urile în WordPress sau Drupal).
Dar deşi phpBB este o structură extrem de solidă (nu aşa de vulnerabilă ca WordPress de exemplu) totuşi phpBB este abia la început. Trebuie să treacă ani de zile până să ajungă să apară atâtea plugin-uri câte sunt AZI la WordPress...

Să vedem ce-o fi... Forumurile şi Blogurile au primit o lovitură puternică din partea Facebook. Dar deja lumea a ajuns la saturaţie cu "pozăraia de pe Facebook". Cred că viitorul (apropiat chiar) aparţine unei combinaţii de 3 tipuri de structuri cu şanse foarte apropiate "pe piaţă" : WordPress (cu plugin-ul bbPress ca structură forumistică, eventual şi plugin-un BuddyPress ca "sub-reţea socială"), apoi Forumul (vBulletin, phpBB dar şi IPB, SMF, myBB, care vor supravieţui) .. şi în final am pus Facebook deoarece în Facebook nu poţi face prea multe !!!... A posta şi chiar distribui poze "în neştire" asta se face în multe locuri.
Ca număr de utilizatori probabil Facebook va fi mereu în frunte din cauza uşurinţei şi simplităţii, în primul rând. Dar .. întrebarea este : cu ce folos ?... (Eu nu prea cred că este un folos mare. Un forum bine construit, organizat, structurat şi moderat este NET superior Facebook-ului. E de văzut...)

Din multitudinea de lucruri apărute aleg acum acest banal exemplu (MARQUEE ... adică "scrolling test"). Să văd cum e :)

Mda, e frumos. Dar aş vrea să fixez "delay"-ul (viteza e cam mare) şi să fie continuu. Nu să se ajungă la final şi să reapară debutul. Văd că merge şi spre dreapta şi în sus şi în jos (pe astea nu le-am mai testat, că n-am acum vreme de jucărele...)
Măcar "strălucirea" textului să o schimb, să se vadă mai clar textul...

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Forum.MateInfo.Net - Descrieri

Postby Admin » 30 Mar 2015, 20:13

Două noi Topice, de SUGESTII, au fost create : unul general, în partea superioară, la "Reguli, Anunţuri, Informaţii".. şi altul în partea de jos, la subForumul "Utile & Plăcute", creat de curând.


Return to “Reguli, Anunţuri, Informaţii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

mateinfo
UP
cron