Geometria triunghiului

Elemente de Matematică și Informatică. Teorie, Probleme. Discuții.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Geometria triunghiului

Postby Admin » 22 Jan 2012, 14:57

In exteriorul triunghiului oarecare $\Delta ABC$ se construiesc 3 triunghiuri echilaterale.
Să se arate că centrele acestora formează un triunghi echilateral.



Asta e o problemă foarte cunoscută ..
Indicațiile date de George Polya în cartea lui celebră "Descoperirea în Matematică" (pag. 210) merge către rezolvarea trigonometrică (G.P. nu dă o rezolvare).
Am dat o soluție rapidă trigonometrică, simplă dar cu multe calcule (mai bine de 1 pagină) - folosindu-mă de teorema cosinusului și teorema sinusurilor (și apoi de multe calcule) ...

Știam de o problemă legată de asta: anume să se arate că AA1 = BB1 = CC1 (vezi și cartea de Transformări geometrice, de Smaranda/Soare - o carte foarte bună de transformări geometrice ... Pb. 21, pag 66)

Se observă că la o rotație de 60o (în sensul acelor de ceasornic) a triunghiului ACA1, în jurul lui C, se obține triunghiul B1CB ... Deci AA1 = BB1 .. și prin analogie vor fi egale și cu CC1 (sau altfel spus triunghiurile ACA1 și B1CB sunt congruente, și rezultă de aici tripla egalitate de segmente ... Eu o să folosesc demonstrația cu rotația, pentru că folosesc și la altceva ...)

Notez cu G, G1, G2 şi G3 centrele de greutate ale triunghiurilor din figură.

Medianele se taie la 2 treimi de vârf și o treime de latură, deci cu Thales și apoi asemănarea triunghiurilor avem că GG1 || AA1 şi în plus GG1 = 1/3 AA1. Cum AA1 = BB1 = CC1 rezulta cu GG1 = GG2 = GG3.

Deci G este chiar centrul cercului circumscris triunghiului G1G2G3 (și mai trebuie doar să arăt doar că în jurul lui G sunt 3 unghiuri de 120o - unghiurile formate de segmentele trasate cu roșu ...)

Cum segmentele AA1, BB1, CC1 se obțin unul din altul prin rotații de 60o (deci formează un unghi ascuțit de 60o și unul obtuz de 120o) înseamnă că același lucru e valabil și cu GG1, GG2 și GG3 (care sunt paralele cu AA1, BB1 și CC1).

Uitându-ne în triunghiul G1G2G3 nu puteam avea de exemplu ca unghiul G1GG2 să aibă 60o, fiindcă ar însemna că celelalte 2 unghiuri adică G2GG3 și G3GG1 să facă împreună restul de 300o, ori ele au fie 60o fie 120o .. deci imposibil ... Deci obligatoriu toate aceste 3 unghiuri au 120o , deci triunghiul G1G2G3 e echilateral ...



User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Geometria triunghiului

Postby Admin » 22 Jan 2012, 15:17

Căutam niște generalizări și am găsit altele (plus că am văzut că Teorema poartă numele lui Napoleon .. nu mai ştiu dacă am mai citit de asta vreodată, chiar dacă problema e foarte cunoscută ... Totuși e precizat pe un site
".. Remarks: The attribution to Napoléon Bonaparte (1769-1821) is traditional, but dubious.. ")

Generalizarea (într-o anumită direcție) => Teorema Napoleon-Barlotti (1955, redescoperita de L. Gerber în 1980)

Ideea se pare că a venit de la teorema lui V. Thébault's (1937) .. unde se vedea că merge pt cazul n=4 ... nu numai 3, ca în cazul th. Napoleon ... Dar totuși trebuie spus ce înseamnă poligon regulat-afin (merge la triunghiuri oarecare - cazul n=3 - sau paralelograme - cazul n=4)

(Deci avem un paralelogram .. pe laturile lui se construiesc în exterior (merg discuțiile și în interior !) niște pătrate.
Centrele acestora formează un pătrat ...)


Teorema Napoleon-Barlotti (adică generalizarea)
Pe laturile unui poligon regulat-afin cu n laturi se construiesc n poligoane regulate (cu n laturi fiecare).
Centrele acestor poligoane regulate formează un poligon regulat (cu n laturi).




Ceea ce căutam eu e altceva (și are legătură cu teorema lui Vecten .. deci cazul 4 ... vroiam să ştiu dacă e deja demonstrată generalizarea .. o anume generalizare .. dar nu am găsit deocamdată .. și văd că pt cazul n nu prea e ușor de demonstrat ..)

E așa :
Pe laturile unui triunghi oarecare se construiesc în exterior poligoane regulate de gradul n. Dacă unim fiecare vârf al triunghiului cu centrul poligonului regulat construit folosind latura opusă, se obțin 3 drepte concurente ?

Cazul n=4 este Teorema lui Vecten (care se demonstrează mai scurt cu arii .. asemănare ..etc)






PS 1

Image

Pentru cazul n=3 poate poate folosi punctul lui Torricelli (sau punctul lui Fermat).
(în cartea Smaranda/Soare, pag. 66, ex 21, "Transformări geometrice" se spune greșit că acel punct de intersecție ar fi la jumatea lor ! - dacă ar fi fost aș fi avut deja demonstrația ...)


PS 2 Teorema e cunoscută ! (chiar e generalizare și pentru cazul n ...)
Si văd că e din 1999 ! (generalizarea th. lui Fermat-Torricelli ...)

Demonstrația e destul de lungă ...
Am găsit aici una trigonometrică A-generalization-of-the-Fermat-Torricelli-point ...

*** Această postare conţinea multe imagini.
Din păcate site-ul ImageShack (unde erau găzduite) a şters multe din ele.. nu cunosc motivul

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

Geometria triunghiului

Postby Admin » 08 Apr 2015, 00:53

$\Delta ABC$ este un triunghi oarecare iar $K$ este un punct oarecare situat în interiorul triunghiului.
Punctele de intersecţie se construiesc ca in imaginea de mai jos.



Atunci avem egalitatea :

$\displaystyle \dfrac{1}{\dfrac{AD}{DX}+\dfrac{1}{2}}+\dfrac{1}{\dfrac{BE}{EY}+\dfrac{1}{2}}+\dfrac{1}{\dfrac{CF}{FZ}+\dfrac{1}{2}}=\dfrac{2}{3}$

Demonstraţia nu este tocmai uşoară.
Una din ele se regăseşte la adresa : cut-the-knot.org


Return to “Teorie și Probleme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

mateinfo
UP
cron