LaTeX Help - Tutorial

Documente, Tutoriale, Teste de acomodare, Off-Topic
User avatar
Iulian
Site Admin
Posts: 59
Joined: 25 May 2011, 02:24
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Iulian » 27 May 2011, 17:10

UPDATE 25 aprilie 2020 - Din păcate, în anii trecuți multe poze utilizate au fost "ridicate" pe Photobucket și chiar pe TinyPic. Ori acestea au început să șteargă imaginile. (Cine a știut că sunt așa de neserioși?!...).
Trebuia să postez doar poze găzduite pe imgur.com

PDF - GHID LaTeX nr. 1          &&&          PDF - GHID LaTeX nr. 2


SIMBOLURI - (Câteva simboluri - nu dintre cele de bază - prezentate pe scurt și separate de ***)


$\pm$ = \pm *** $\mp$ = \mp *** $\displaystyle \left\{ \frac{x}{y} \right\}$ = \displaystyle \left\{ \frac{x}{y} \right\} ***
$\boxed{a+b}$ = \boxed{a+b} ***





UPDATE (10.Feb.2015)
Odată cu tranziţia către noua structură şi formă ASPECTUL nu mai este chiar ca în imaginile de mai jos.
Însă este foarte asemănător...

Online LaTeX Editor with Instant Preview

1. Clic pe butonul PostReply pentru a posta un mesaj (postare). Se deschide EditBox ...


UPDATE : Cu noua Temă arată aşa : (deci clic pe butonul Latex - Equation Editor)



****************************


2. Clic pe LINK-ul (cu roşu în imagine) pentru a Edita/Scrie formula. Latex Editor Online se deschide.
Doar clic pe un simbol matematic şi codul Latex apare în CodeBox. Nu trebuie decât să puneţi parametrii.

Iar Instant Preview arată formula mai jos, aşa cum va apare ea la momentul respectiv.
(formula apare deci pe măsură ce scrieţi ceva în CodeBox !)

Image


****************************


3. Copiaţi textul pe care-l scrieţi (pe care l-aţi scris) în Editor Latex (căsuţa cu galben) în EditBox, căsuţa de editare a mesajului/postării, pe topicul forumului

\binom{n}{k} + \sum_{i=1}^{k} ...

****************************


4. Selectaţi textul copiat şi clic pe LATEX button (acum butonul se numeşte tex)

Image


... sau, altfel, folosind MathJax, puneţi codul respectiv între simbolurile dolar (sau double-dollar) :

(Pentru MathJax citiţi postarea următoare - sunt acolo mai multe detalii ...)

****************************


Rezultatul este :



==========

PS. Butonul latex se cheamă acum tex.
Deasemenea au mai apărut butoanele sub şi sup pentru indici (SubScript) sau puteri (SuperScript) - pentru cei care preferă câteodată această alternativă ...



User avatar
Iulian
Site Admin
Posts: 59
Joined: 25 May 2011, 02:24
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Iulian » 06 Dec 2011, 18:48

Latex cu MathJax

Este practic acelaşi lucru ca în postarea anterioară, cu deosebirea că trebuie pus codul Latex (obţinut fie cu editorul online, fie offline ... fie că v-aţi obişnuit deja cu Latex) între simbolurile dolar.
Câteva detalii suplimentare mai jos ...

****************************
#1 Se foloseşte acelaşi Editor Online Latex de care am vorbit în postarea precedentă (sau Offline se foloseşte TeXnicCenter ori TeXMaker) pentru a obţine codul Latex al formulelor iar apoi acesta se pune pur şi simplu între simbolul dolar (sau de două ori simbolul dolar) atât la stânga codului cât şi la dreapta lui.

De exemplu : pentru $2^{l_1-1}2^{l_2-1} ... 2^{l_n-1}$ trebuie scris codul Latex 2^{l_1-1}2^{l_2-1} ... 2^{l_n-1} încadrat (stânga/dreapta) de simbolul dolar deci $ \$...\$ $ (sau de două ori dolar la stânga şi de două ori la dreapta: $ \$\$... \$\$ $ )


#2 Dublu-clic pe formulă pentru zoom ..

Image

#3 Exemplu de fragment de demonstraţie:

........
Presupunem $x \notin A_{i_1} \bigcup ... \bigcup A_{i_{k-1}}$ si $y \notin A_{j_1} \bigcup ... \bigcup A_{j_{k-1}}$ , doua $(k-1)$ - reuniuni diferite.

Atunci $x \neq y$ , fiindcă dacă prin absurd $x=y$ atunci $x \notin (A_{i_1} \bigcup ... \bigcup A_{i_{k-1}}) \bigcup (A_{j_1} \bigcup ... \bigcup A_{j_{k-1}})$,
însă reuniunea anterioară are cel puţin $k$ mulţimi $A_i$ (reuniunile iniţiale fiind diferite) deci reuniunea va fi egală cu $S$, deci contradicţie.

Ideea este deci, că la $(k-1)$-reuniuni diferite avem elemente diferite care lipsesc (elemente din mulţimea totala $S$).

Avem $\binom{n}{k-1}$ astfel de reuniuni deci $|S| \geq \binom{n}{k-1}$.
........

#4 Dacă formulele (scrise cu MathJax în Latex) par mai greu de observat puteţi face clic-dreapta pe formulă şi alege 110, 120 .. sau mai mult .. şi toate formulele se vor redimensiona la dimensiunea aleasă ... (textul obişnuit rămâne acelaşi)

-----------

PS. Am observat de câteva ori o problemă la MathJax, care, la unele conexiuni Internet mai slabe nu se încarcă cum trebuie ...
Dar un simplu Refresh (Reload) al paginii rezolvă problema ...

Singurul loc în care am observat problema este la semnul minus (-) înlocuit de semnul subliniere (_) .. ceea ce face să apară în locul unei diferenţe obişnuite k-1 un simbol cum ar fi k_1

Repet, un simplu Refresh (Reload) al paginii rezolvă problema (dacă ea cumva a apărut ... În principiu nu apare nici o problemă)

==========================================

PS.

UPDATE

Am setat ca IMPLICIT fomulele Latex (redate cu MathJax) să fie la 120% (faţă de fonturile dimprejur) .. pentru mai multă claritate a formulelor matematice.

(Fiecare vizitator al Forumului - membru sau nu - poate scala după cum doreşte dimensiunea la care sunt redate formulele Latex)

User avatar
Iulian
Site Admin
Posts: 59
Joined: 25 May 2011, 02:24
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Iulian » 06 Dec 2011, 19:35

Despre scrierea simbolului dolar (sau apariţia lui de mai multe ori) . (.. şi alte detalii despre MathJax)

UPDATE

Acum simbolul dollar - adică \$ - se poate scrie mult mai simplu și mai ușor (și oriunde) prin prefixarea lui cu backslash

EXEMPLU: Acest produs costă 50\$ ... sau 50 \$ ... sau \$50 ... sau \$ 50

Textul de mai sus a fost deci:

Code: Select all

Acest produs costă 50\$ ... sau 50 \$ ... sau \$50 ... sau \$ 50


Liniile de mai jos rămân «pur informative»...




TEXT:

Acest produs costă 50$ ...
This product costs $50 ...

Textul de mai sus apare aşa fiindcă am scris în căsuţa de editare aşa :

Image

Dacă scriam "Acest produs costă 50 $ " .. atunci apare cum am dorit ...
Însă dacă mai apare un simbol dolar atunci tot ce apare între cele două simboluri dolar consecutive e interpretat drept cod Latex ...

Corectarea se face aşa : $\$$

adică succesiunea dolar, backslash, dolar, dolar (asta pentru a nu crea cumva confuzii ...)

.. fiindcă, după cum se vede, codul Latex al unei formule scrise cu MathJax se află dând click dreapta pe formulă şi alegând Show Source ...

=================
Deci va apare aşa :

Acest produs costă 50 $\$$ ...
This product costs $\$$ 50 ...

==============================================

UPDATE

Optiunea "directa" Show Source nu mai apare in noua versiune.
Pentru a afla codul LaTeX al unei formule afişate procedaţi aşa. Clic-dreapta pe formulă şi apoi alegeţi : Show Math As >> TeX Commands.

Image

User avatar
IulianM
Global Moderator
Posts: 3
Joined: 25 May 2011, 02:36
Location: România

LaTeX Help - Tutorial

Postby IulianM » 25 Dec 2011, 16:27

--- Simboluri folosind "scrierea cu imagini" (formula e într-o imagine).
Pentru asta se foloseşte butonul TEX ... Dar nici calitatea nu e aşa de bună ca la scrierea cu fonturi (MathJax) nici alinierea inline nu este aceeaşi. Însă MathJax redă mai greu o pagină cu multe formule scrise cu Latex folosind MathJax (mai jos este scris deci folosind MathJax)

Code: Select all

$\binom{n}{k} + \sum_{i=1}^{k}$


STÂNGA -->> $\binom{n}{k} + \sum_{i=1}^{k}$ <<-- DREAPTA

dar forma prefixată de \displaystyle menţine caracteristica de a fi INLINE MATH şi arată bine.
Oricum, problema asta se vede doar la fracţii (dar există prescurtarea dfrac, la combinări unde este dbinom .. şi la sumă)

Code: Select all

$\dbinom{n}{k} + \displaystyle\sum_{i=1}^{k}$


STÂNGA -->> $\dbinom{n}{k} + \displaystyle\sum_{i=1}^{k}$ <<-- DREAPTA

Următoarea este formă DISPLAYED (.. să zicem "centrată" --- Nu se poate scrie la stânga sau la dreapta ei...)

Code: Select all

$$\binom{n}{k}+\sum_{i=1}^{k}$$


STÂNGA -->> $$\binom{n}{k}+\sum_{i=1}^{k}$$ <<-- DREAPTA ... Deşi scriu pe aceeaşi linie :) ...

Click pe imagine pentru ZOOM şi detalii ...


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 11 Mar 2012, 23:10

Image


==========================================

PS.

UPDATE

Am setat ca IMPLICIT fomulele Latex (redate cu MathJax) să fie la 120% (faţă de fonturile dimprejur) .. pentru mai multă claritate a formulelor matematice.

(Evident, fiecare vizitator al Forumului - membru sau nu - poate scala după cum doreşte dimensiunea la care sunt redate formulele Latex)

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 24 Jul 2012, 20:14

PROBLEMĂ

Am observat ca în Internet Explorer formulele matematice scrise cu MathJax nu funcţionează.
O să încercăm să remediem această problemă, cu toate ca personal nu pot înţelege de ce atâta timp cât avem la dispoziţie Google Chrome (sau Comodo Dragon) ori Mozilla Firefox, deci browsere foarte bune (cele mai bune), cineva ÎNCĂ mai utilizează un browser aşa de prost şi puţin performant precum Internet Explorer :?

REZOLVARE

Observ că la un Refresh (F5, pentru simplitate) merg formulele şi cu MathJax. Câteodată nici nu e nevoie de Refresh.
Dar să arăt cum am procedat, deşi poate nu era nevoie de asta ...

Calea : Meniul Tools - apoi Internet Options, tabul Security şi am ales (aşa cum am citit în site-ul oficial MathJax) să activez (enable) ca în imaginea de mai jos :

Image


Ulterior am revenit la Default :

Image


si lucrurile merg bine, eventual un Refresh (Reload) cu F5 sau clic+dreapta pe tab şi alegeţi Refresh ... Asta depinde şi de conexie (la un moment dat conexia poate funcţiona mai slab şi e posibil ca şi la mine, când am văzut asta să nu fi avut o conexie Internet mai slabă ... şi de asta am şi postat aici ...)

(În urma schimbărilor de setări în Clear Cache - deci CTRL+SHIFT+DELETE ca şi comandă universală - este indicat)

Doar dacă trec la nivelul maxim de securitate (dar multe lucruri pe cele mai multe site-uri nu se pot vedea) :

Image


atunci nici formulele Latex scrise cu MathJax nu se pot vedea, cu nici un Refresh (Reload)

=======================

În ce priveşte Opera, unde văd că sunt unele probleme, nu mai detaliez ... Deja merg cele 3 browsere principale : Chrome, Firefox şi Internet Explorer (deşi IE e un browser foarte slab) şi în plus fiecare are soluţia folosirii scrierii cu butonul TEX (care afişează imagini în loc de fonturi speciale aşa cum face MathJax) şi acea variantă funcţionează cu orice browser indiferent de setări ... :)



User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 01 Jan 2013, 20:05

Încă o dată, reamintesc că într-o situaţie în care se întâmplă să vedeţi simbolurile LaTeX în locul formulelor matematice obişnuite daţi Reload / Refresh la pagină.

Un asemenea lucru se întâmplă totuşi foarte rar ... Mai degrabă poate fi vorba de o încărcare mai greoaie a paginii cu formulele matematice scrise în LaTeX folosind MathJax .. fiindcă la scrierea cu butonul tex nu e nici o problemă ...
Personal prefer scrierea cu MathJax (deci scrierea LaTeX e încadrată de simbolurile dollar în loc de TAG-urile tex) deoarece alinierea formulelor este mai bună faţă de "textul înconjurător".

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 01 Feb 2013, 00:48

UPDATE

Cum am explicat și în alte postări, prefixarea cu \displaystyle înlătură inconvenientele.
Exemplu pentru ce e scris mai jos în postare:

$\displaystyle \frac{2^n}{2} = 2^{n-1}$ - am folosit codul:

Code: Select all

$\displaystyle \frac{2^n}{2} = 2^{n-1}$





\frac{..}{..} şi \dfrac{..}{..}

În unele situaţii e de preferat \dfrac{..}{..} pentru a nu micşora prea mult dimensiunea fontului la numărător şi numitor.

Recent am scris pe un topic : $\frac{2^n}{2} = 2^{n-1}$ (*)

deci folosind ca de obicei \frac{..}{..} pentru codul :

Code: Select all

$\frac{2^n}{2} = 2^{n-1}$


Dar am observat că mult mai bine este să folosesc \dfrac{..}{..} :

Code: Select all

$\dfrac{2^n}{2} = 2^{n-1}$


pentru a obţine : $\dfrac{2^n}{2} = 2^{n-1}$ (**)

Diferenţa dintre (*) şi (**) este evidentă.
(Chiar dacă un dublu-clic pe formulă face un ZOOM la orice formulă LaTeX scrisă cu MathJax).

:-bd




Într-o scriere folosind butonul TEX (sus-dreapta în căsuţa de editare) am avea aşa :

(cu \frac{..}{..} )

(cu \dfrac{..}{..} )

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 24 Dec 2013, 03:41

UPDATE
Cum am explicat și în alte postări, prefixarea cu \displaystyle înlătură inconvenientele.
Exemplu pentru ce e scris mai jos în postare:

$\displaystyle \binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}$ - am folosit codul:

Code: Select all

$\displaystyle \binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}$





Recurenţa permutărilor scrisă în Latex în 2 moduri.
Codul se obţine deschizând fereastra popup prin apăsare pe butonul Latex Editor.

Code: Select all

\binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}


Cu MathJax (codul introdus între simbolul dollar):

$\binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}$

sau între dublu-dollar (însă centrează formulele) :

$$\binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}$$

Codul pentru LARGE BINOMIALS :

Code: Select all

\dbinom{n}{k} = \dbinom{n-1}{k} + \dbinom{n-1}{k-1}


$\dbinom{n}{k} = \dbinom{n-1}{k} + \dbinom{n-1}{k-1}$

are o reprezentare mai bună. (La fel e şi la fracţii .. cu dfrac{}{} în loc de frac{}{} ...)

Iar codul pentru SMALL BINOMIALS :

Code: Select all

\tbinom{n}{k} = \tbinom{n-1}{k} + \tbinom{n-1}{k-1}


$\tbinom{n}{k} = \tbinom{n-1}{k} + \tbinom{n-1}{k-1}$


Cu CodeCogs (foloseşte imagini, dar deşi sunt imagini se încarcă mai uşor. Nu au însă aceeaşi acurateţe) :
Se foloseste butonul tex de deasupra (în căsuţa de editare).



(Momentan sunt probleme pe site-ul Codecogs... Imaginea cu formula nu se vede ... Sper să-şi revină în câteva minute)
Editare ulterioară : observ că este mai indicat să nu faceţi "abuz de spaţii" (aşa doreşte Codecogs mai recent ) :????:

Code: Select all

Adică în loc de a scrie : \binom{n}{k} = \binom{n-1}{k} + \binom{n-1}{k-1}
este mai bine : \binom{n}{k}=\binom{n-1}{k}+\binom{n-1}{k-1}

Totuşi am observat că la unele formule Codecogs vrea ca semnul \ (backslash) să nu urmeze imediat după + sau =  ... poate şi altele. Dar nu întotdeauna !!! ... Oricum, aveţi la scrierea cu editorul incorporat (la clic pe butonul Latex Editor, în dreapta sus a zonei de editare/scriere a postării/mesajului) care afişează instantaneu formula ...
Repun mai jos o imagine (mai veche, în care utilizam Firefox, iar "stylul" forumului era diferit, cu emoticoanele în stânga, etc ... de atunci multe s-au schimbat, dar Editorul Latex arată practic tot aşa...)


Image

User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 768
Joined: 22 Jan 2012, 14:23
Location: România
Contact:

LaTeX Help - Tutorial

Postby Admin » 10 Feb 2015, 18:05

Noul buton Latex Editor şi noul Editor cu Instant Preview :

$a^2 + b^2 \geqslant 2ab$

Click pe imagini pentru ZOOM !





Return to “Forum de Tutoriale și Documente”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

mateinfo
UP
cron